Życie na emigracji

Jak wygląda Msza w niemieckim Kościele?

Jak wygląda Msza w niemieckim Kościele?

Jak wygląda Msza w niemieckim Kościele?

Wyjeżdżając z Polski często niedzielna tradycja chodzenia do kościoła zamiera. Wielu zniechęca bariera językowa, a inni nie potrafią zrozumieć jak funkcjonuje niemiecka parafia. W takiej miejscowości jak moja nie ma Mszy od rana do wieczora. Zazwyczaj jest jedna, maksymalnie dwie. Do tego odprawiana jest nie zawsze w tym samym kościele (są trzy do wyboru), więc trzeba to na bieżąco śledzić. Msza zazwyczaj trwa nie więcej jak godzinę i nawet uroczystości (np. pierwsza Komunia) nie wydłużają zbytnio jej trwania.

Czytaj dalej…

Jak wynająć mieszkanie w Niemczech?

jak wynajac mieszkanie w niemczech

30 osób. Tyle średnio przypada na jedno wolne mieszkanie w Monachium. Jest to liczba podawana przez gazety, ale wydaje mi się, że może być zaniżona. Wynajęcie mieszkania to dzisiaj konkurs – na wysokość pensji, na pochodzenie, na posiadanie dzieci czy zwierząt domowych. Stolica Bawarii przespała moment w którym powstały tu wielkie fabryki czy magazyny. Nie pomyślano wtedy o rozbudowie miasta, które charakteryzuje się niską zabudową. Dzisiaj „na szybko” buduje się mieszkania, ale ich ceny są zatrważające nawet dla rodowitych Niemców, nie mówiąc o przyjezdnych i emigrantach zarobkowych. Jak wynająć mieszkanie w Niemczech?

Czytaj dalej…

Dlaczego nie mam samochodu?

Dlaczego nie mam samochodu?
Z moich kalkulacji wynika, że nie jest mi on niezbędny, ale jeśli go potrzebuję bez problemu mogę skorzystać z jednej z wielu wypożyczalni. Nauczyłem się też wybierać pociąg, autobus czy samolot byle tylko nie podróżować samochodem. Prowadzenie auta czy nawet podróż jako pasażer to dla mnie czas stracony – nie mogę pisać, czytać, a po całym dniu za kółkiem jestem zazwyczaj zmęczony i pracuję mało efektywnie.

Czytaj dalej…

Moja pierwsza praca w Niemczech

Smażyłem kotlety! Tak – przez 9 miesięcy pracowałem w McDonalds.

Jakie były plusy?
– umowa o pracę
– stałe dochody
– dobre godziny pracy
– możliwość kontaktu z ludźmi

Jakie były minusy?
– brak perspektywy na przyszłość

Patrząc z perspektywy 3 lat dochodzę do wniosku, że ta pierwsza praca to była świetna szkoła życia na emigracji. To co przeżyłem pozostanie na zawsze jako wspomnienie i doświadczenie, bo chyba nic nie mobilizuje do zmiany tak, jak praca w McDonalds 😉

Jak uczyłem się niemieckiego

Podsumowując polecam do nauki języka:
FISZKI
– oglądanie TV – ja korzystam z abonamentu NETFLIX

Dlaczego VOD?
Bo mogę panować na tym co oglądam, mogę się cofnąć, a co najważniejsze, mogę oglądać film z napisami!

Dla przykładu podaję Wam stronę VHS z mojej miejscowości – Volkshochschule Unterhaching
W nich możecie zapisać się na kurs języka, który zazwyczaj trwa 2 semestry, a później rozpoczynacie kolejny poziom. Warto poszukać w pobliżu miejsca gdzie się mieszka i zapytać tam o możliwości nauki.

Dlaczego wyjechałem z Polski?

Podsumowując to co powiedziałem w filmie:
– warto próbować i nigdy nie jest za późno na zmianę
– każda zmiana przynosi coś dobrego (złego pewnie też)
– emigracja dla mnie nie ogranicza się jedynie do pędu za pieniędzmi
– emigracja to dobre pole do popisu dla lubiących wyzwania

Zapraszam do dyskusji w tym miejscu albo pod filmem!

Chcesz być na bieżąco i nie przegapić kolejnego wpisu? Zapisz się na mój NEWSLETTER. Regularnie będę informował Cię o nowościach i ciekawostkach z moich blogów!